Budokon® Nedir?

Budokon® Nedir?

“BUDOKON®; Cameron Shayne tarafından kurulan Yoga, Dövüş Sanati, Calisthenics (vücut ağırlığı ile fitness çalışmaları), Mobility (hareketlilik) & Animal Locomotion (hayvan hareket çalışmaları) öğelerini entegre eden, zihin ve bedeni sorunsuz ve olağan dışı bir şekilde keşfetmek için oluşturulmuş bir yaşam ve karışık hareket sanatları sistemidir.

Hepimizin içinde var olan savaşçıyı ve yogiyi anlamayı, birbirini destekleyecek ve bizi ileriye götürecek şekilde kullanmayı amaçlar. Farklı disiplinler ve hareket sistemleri ile bedeni ve zihni, ezberlediğinin aksi yönünde geliştirmeye çalışırken bireyi hareketin sınırlarını araştırmaya davet eder.

Budokon Yoga tarzı, sürekli ve dairesel rotasyona- geçişlere sahip bir Hatha Yoga Akışı olarak tanımlanır. Tamamen benzersiz bu yaklaşım, dövüş sanatlarının döngüsel etkisini getirirken, geleneksel Hatha kökenlerini saygıyla sunmaktadır

2001 yılında Cameron Shayne tarafından kurulan BUDOKON® Üniversitesi, temelinde farklı disiplinleri barındırır. Yoga, Savaş Sanatları, Calisthenics (Vücut Ağırlığı ile Fitness Çalışmaları), Mobility (Özgün Eklem Hareketliliği Çalışması) ve Animal Locomotion (Hayvan Hareketleri Çalışması) sistemlerinin birleşmesi ve yorumlanması ile oluşturulmuş bir yaşam ve karışık hareket sanatıdır. Hareket yoluyla zihni dönüştürmeyi hedefleyen bu ‘karışık hareket sanatları sistemi’, uygulayıcının farkındalığını, kuvvetini ve zihin-beden bağlantısını geliştirir.

Hepimizin içinde var olan savaşçıyı ve yogiyi anlamayı, birbirini destekleyecek ve bizi ileriye götürecek şekilde kullanmayı amaçlar. Farklı disiplinler ve hareket sistemleri ile bedeni ve zihni, ezberlediğinin aksi yönünde geliştirmeye çalışır. Bunu yaparken, bizi hareketin sınırlarını araştırmaya davet eder ve geliştirir.

BUDOKON® Yoga; sürekli ve dairesel rotasyona, geçişlere sahip Hatha Yoga Akışı olarak tanımlanır. Tamamen benzersiz bu yaklaşım, dövüş sanatlarının döngüsel etkisini getirirken, geleneksel Hatha kökenlerini saygıyla sunmayı amaçlar.

Calisthenics & Hayvan Hareketleri; kişinin vücut ağırlığıyla yapılan fonksiyonel & etkili fiziksel çalışmalardır.

Eklem Hareketliliği / Mobilite; Vücudu sıradışı şekillerde kullanarak fiziksel & zihinsel gelişim sağlayan keyifli ve şaşırtıcı bedensel çalışmalar bütünüdür.

Technical Striking; Temel kickbox & fonksiyonel fitness-güç antrenmanıdır.

Jiu-Jitsu; Jiu-Jitsu harp halinde veya acil durumda nasıl hareket edileceğini öğreten müsabakasız ruh ve vücut idmanıdır, güreşidir. Jiu-Jitsu’da atış , kırış ve ‘rakibi’ bir yerden bir yere nakletme teknikleri çalışılır. Bunun dışında anatomik noktalara uygulanan atemi adı verilen vuruş teknikleri de mevcuttur. Modern Jiu-Jitsu kişiye kendini savunma yanında sabır, karşısındaki kişiye davranışta incelik ve harp halinde (veya acil durumlarda ) gerekli olan kendine güveni temin eder. Klasik Jiu-Jitsu’dan 19. yüzyılın sonlarında bir müsabaka sporu olan Ju-do doğmustur.

*2017 Kasım ayında Mens Health Amerika’nın en iyi hareket programı/sistemi seçilmiştir.

Diğer Blog Yazıları

Marmaris'te Yoga ve Pilates Stüdyosu mu Arıyorsunuz?

İletişim formumuzu doldurun, biz sizi arayalım. Uzman eğitmenlerimiz eşliğinde; bedeninle bir ol, ruhuna hitap et!