Pilates & Mat Pilates

Pilates & Mat Pilates

İnsanlar, kilo vermek adına pek çok seçeneğe başvurur. Bu seçeneklerden en çok tercih edileni çeşitli egzersizler yapmaktır. Bu egzersizlerden bir tanesi olan pilates, Joseph Pilates tarafından 1. Dünya Savaşı esnasında yaralı askerleri rehabilite edebilmek amacı ile oluşturulmuş hareketler bütünüdür. Bu egzersiz sayesinde kaslar ve vücut güçlenmektedir. Pilates, insanların kilo vermelerini sağlarken onların sağlıkları üzerinde de pek çok olumlu etkiye sahiptir.

Pilatesin çeşitli alt kategorileri bulunmaktadır. Bunlardan ikisini şu şekilde sıralamamız mümkün:

  • Aletli Pilates
  • Mat Pilates

Her ikisi benzer şeyleri amaçlasa da yöntemlerin birbirinden farklıdır. Aletli Pilates, özel bazı aletler ile kişinin egzersiz yapabilmesini amaçlamaktadır. Mat Pilates ise pilates matı üzerinde ve gruplar halinde yapılmaktadır.

Pilates ve Mat Pilates Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bu iki pilates türü, yöntemler konusunda birbirinden farklılık gösterir fakat amaçladıkları şey aynıdır. İnsanların pilates yaparak sağlıklı kalmasını sağlamak, insanları stresten uzaklaştırmak ve kişilerin hayat kalitelerini arttırmak. Bu gibi amaçlar özelinde hareket eden bu egzersizler bütünü, kişiye uzun vadeli pek çok katkı sağlamaktadır. Peki Aletli Pilates nedir?

Aletli Pilates ya da Reformer Pilates, kişinin çeşitli özel plates aletleri ile bazı hareketleri yaparak sağlıklı olmasını ve vücudunu güçlendirebilmesini sağlamaktadır. Reformer Pilateste kullanılan aletler, vücuda destek olmakta ve kişinin duruşunu en iyi seviyede tutmaktadır. Aletli Pilateste üç farklı türde mekanizma bulunmaktadır. Bu mekanizmalar;

  • Reformer
  • Cadillac
  • Trapez

Bu aletler üzerinde yer alan yaylar ile direnç ve kuvvet uygulanarak bireyin kısa sürede zihin ve beden bütünlüğünün sağlanması amaçlanmaktadır.

Mat Pilates, gruplar halinde ve pilates minderi üzerinde yapılmaktadır. Reformer Pilateste yer alan hareketler, Mat Pilateste minder üzerinde uygulanmaktadır. Fakat yöntemler farklı olsa da hem Mat Pilateste hem de Reformer Pilateste aynı kas grupları çalışmaktadır. İki pilates türünün de amacı aynıdır: Beden kontrolünü sağlayabilmek, beden gelişimine destek olmak, sağlıklı yaşam, postürü düzgün bir vücut vb.

Pilates, kişilerin sağlıklı olmasını sağladığı gibi kişileri stresten uzaklaştırdığı için onların mutlu bir yaşantı içinde olabilmesini de mümkün kılmaktadır.

Diğer Dersler

Yoga

Birçok insan kendini rahatlatmak, stresten uzaklaşma...

Marmaris'te Yoga ve Pilates Stüdyosu mu Arıyorsunuz?

İletişim formumuzu doldurun, biz sizi arayalım. Uzman eğitmenlerimiz eşliğinde; bedeninle bir ol, ruhuna hitap et!